Committee's

Economy and Investment Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise monitor and review services that relate to the economic development, success and regeneration of the City, including Green Port Hull, the tourist and visitor economy, culture and arts, local business and commerce, enterprise, innovation and technology.
16 May 2013 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 7 of 8, Displaying meetings 61 to 70 of 75 meetings found in selected date range
11 July 201909:3012:30Room 77Scheduled
12 September 201909:3012:30Room 77Scheduled
17 October 201909:3012:30Room 77Scheduled
14 November 201909:3012:30Room 77Scheduled
23 January 202009:3012:30Room 77Scheduled
13 February 202009:3012:30Room 77Scheduled
12 March 202009:3012:30Room 77Scheduled
10 September 202009:3011:30TBCScheduled 
15 October 202009:3011:30TBCScheduled 
12 November 202009:3011:30TBCScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Councillor John Abbott BA (Hons) Member 21/01/2016 - current
Labour
Councillor Marjorie Brabazon Deputy Chair 18/09/2014 - current
Liberal Democrats
Councillor Holly Burton Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Sean Chaytor Member 16/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Paul Drake-Davis BA (Hons) Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Rob Dunstan P.G. DiP Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Alan Gardiner Member 19/05/2016 - current
Labour and Co-Operative
Councillor Haroldo Herrera-Richmond MA Chair 21/05/2015 - current
Liberal Democrats
Councillor Adam Williams BA (Hons) Member 19/05/2016 - current
Vacancy  

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Explore