School's Forum

Infrastructure and Energy Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise monitor and review services that relate to the development of renewable energy and the infrastructure within the City, including energy production, conservation and future proofing, streetscene and transport, waste management, climate change and flood risk planning and management.
16 May 2013 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 7 of 7, Displaying meetings 61 to 69 of 69 meetings found in selected date range
10 July 201910:0013:00Room 77Scheduled
11 September 201910:0013:00Room 77Scheduled 
16 October 201910:0013:00Room 77Scheduled 
13 November 201910:0013:00Room 77Scheduled 
11 December 201910:0013:00Room 77Scheduled 
15 January 202010:0013:00Room 77Scheduled 
12 February 202010:0013:00Room 77Scheduled 
11 March 202010:0013:00Room 77Scheduled 
15 April 202010:0013:00Room 77Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Aneesa Akbar BA (Hons) Chair 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Sean Chaytor Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Jackie Dad BA (Hons) Member 19/06/2014 - current
Liberal Democrats
Councillor Paul Drake-Davis BA (Hons) Member 16/05/2019 - current
Conservative and Unionist
Councillor John Fareham BA (Hons), MA (Group Leader) Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Alan Gardiner Member 16/05/2013 - current
Liberal Democrats
Councillor Julie Greenhill Member 16/05/2019 - current
Labour and Co-Operative
Councillor Haroldo Herrera-Richmond MA Member 21/05/2015 - current
Liberal Democrats
Councillor Ryan Langley Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Gary Douglas Wareing MBA (Open) Deputy Chair 16/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Explore