Scrutiny Commissions

Health and Social Well-Being Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise monitor, review and advise services that relate to the health and well being of residents within the city and services that provide this function, including responsibilities in relation to the Health and Social Care Act, Hull Healthwatch, adults social care, Hull Clinical Commissioning Group, Hull and East Yorkshire Hospitals Trust, public health providers and tackling health inequalities.
01 January 2010 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 8 of 8, Displaying meetings 71 to 80 of 80 meetings found in selected date range
14 June 201909:3012:30Room 77Scheduled 
12 July 201900:00TBCBanqueting HallScheduled 
13 September 201900:00TBCBanqueting HallScheduled 
11 October 201900:00TBCBanqueting HallScheduled 
15 November 201900:00TBCBanqueting HallScheduled 
06 December 201900:00TBCBanqueting HallScheduled 
17 January 202000:00TBCBanqueting HallScheduled 
14 February 202000:00TBCBanqueting HallScheduled 
13 March 202000:00TBCBanqueting HallScheduled 
17 April 202000:00TBCBanqueting HallScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative and Unionist
Councillor John Abbott BA (Hons) Member 20/05/2010 - current
Labour
Councillor Marjorie Brabazon Deputy Chair 19/06/2014 - current
Liberal Democrats
Councillor Linda Chambers Member 17/05/2012 - current
Labour
Councillor Gill Kennett BA Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Deborah Matthews LLM, LLB (Hons) Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Ryan Langley Member 16/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Cheryl Payne Member 19/06/2014 - current
Liberal Democrats
Councillor Rob Pritchard Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Gary Douglas Wareing MBA (Open) Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Steve Wilson (Deputy Lord Mayor) Chair 23/06/2014 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Explore