Committee's

Planning Committee

The planning committee is made up of elected councillors who have powers to make decisions on planning applications. **ANY PERSON WISHING TO SPEAK ON A PLANNING APPLICATION THAT IS TO BE CONSIDERED AT A MEETING MUST REGISTER AT THE GUILDHALL NO LATER THAN 1:45PM ON THE DAY OF THE MEETING**
15 January 2013 - onwards
Fixed
Nominated
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 17 of 29, Displaying meetings 161 to 170 of 286 meetings found in selected date range
26 July 201710:0012:00Site VisitScheduled
26 July 201714:0017:00Council ChamberScheduled
06 September 201709:3013:00Site VisitScheduled
06 September 201714:0017:00Council ChamberScheduled
11 October 201710:0012:00Site VisitScheduled
11 October 201714:0017:00Council ChamberScheduled
17 October 201714:0017:00Room 77Scheduled
06 December 201710:0012:00Site VisitScheduled
06 December 201714:0017:00Council ChamberScheduled
19 December 201714:0017:00Council ChamberScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor Mark Bisbey Member 19/11/2020 - current
Labour
Councillor Marjorie Brabazon Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Sean Chaytor Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Rob Dunstan P.G. DiP Member 16/09/2020 - current
Conservative and Unionist
Councillor John Fareham BA (Hons), MA (Group Leader) Member 19/05/2011 - current
Labour
Councillor Alan Gardiner Chair 19/05/2011 - current
Liberal Democrats
Councillor Diana Hatcher BA (Hons) Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Shane McMurray BA (Hons), PGCE, Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Cheryl Payne Member 19/06/2014 - current
Liberal Democrats
Councillor Charles Quinn MA Member 16/05/2019 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Councillor John Abbott BA (Hons)Substitute 25/03/2013 - current
Liberal Democrats
Councillor Linda ChambersSubstitute 25/03/2013 - current
Vacancy  
Paul Rawcliffe
Paul.Rawcliffe@hullcc.gov.uk
01482 615016

Other Information

Explore