Committee's

Early Support and Lifelong Learning Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise, monitor and review services that relate to children, young people and education including: adult education, apprenticeships, child poverty, children's centres and all children's education, children’s social care and well-being, early support and intervention, children and young people’s safeguarding and youth support services.
13 May 2013 - onwards
Fixed
All
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 2 of 9, Displaying meetings 11 to 20 of 82 meetings found in selected date range
18 February 201409:0010:00Room 82Scheduled
13 March 201414:0015:00Room 77Scheduled
18 March 201409:0010:30Room 82Scheduled
15 April 201410:0013:00Room 82Occurred
14 May 201410:0012:00Room 77Occurred
15 July 201410:0012:30Room 77Occurred
16 September 201409:0010:00Room 77Occurred
21 October 201410:0012:30Room 77Occurred
18 November 201409:0010:00Room 77Occurred
02 December 201410:0012:30Lord Mayor's ParlourOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Councillor John Abbott BA (Hons) Member 16/05/2013 - current
Liberal Democrats
Councillor Alison Collinson Member 18/07/2019 - current
Labour
Councillor Sharon Belcher Member 18/09/2014 - current
Labour
Councillor Julia Conner Member 17/09/2020 - current
Liberal Democrats
Councillor Mark Ieronimo Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Gill Kennett BA Deputy Chair 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Deborah Matthews LLM, LLB (Hons) Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Shane McMurray BA (Hons), PGCE, Chair 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Rosie Nicola Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Cheryl Payne Member 19/11/2020 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mr Kevin Duffy Co-Optee 19/09/2013 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Officers

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Maria Kohler
Maria.Kohler@hullcc.gov.uk
01482 615019

Other Information

Explore