Committee's

Early Support and Lifelong Learning Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise, monitor and review services that relate to children, young people and education including: adult education, apprenticeships, child poverty, children's centres and all children's education, children’s social care and well-being, early support and intervention, children and young people’s safeguarding and youth support services.
13 May 2013 - onwards
Fixed
All
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 9 of 10, Displaying meetings 81 to 90 of 92 meetings found in selected date range
08 March 202114:0016:00Council ChamberScheduled
12 April 202114:0016:00Council ChamberScheduled
21 June 202114:0017:00Council ChamberScheduled 
19 July 202114:0017:00Council ChamberScheduled 
20 September 202114:0017:00Council ChamberScheduled 
18 October 202114:0017:00Council ChamberScheduled 
15 November 202114:0017:00Council ChamberScheduled 
13 December 202114:0017:00Council ChamberScheduled 
17 January 202214:0017:00Council ChamberScheduled 
21 February 202214:0017:00Council ChamberScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Sharon Belcher Member 18/09/2014 - current
Labour
Councillor Tracy Dearing MA, BA Hons Member 20/05/2021 - current
Labour
Councillor Anita Harrison Member 20/05/2021 - current
Liberal Democrats
Councillor Mark Ieronimo Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Gill Kennett BA Deputy Chair 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Jan Loft Member 20/05/2021 - current
Labour
Councillor Deborah Matthews LLM, LLB (Hons) Chair 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Cheryl Payne Member 19/11/2020 - current
Liberal Democrats
Councillor Christine Randall Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Linda Tock Member 20/05/2021 - current

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership Dates
Mr Kevin Duffy Co-Optee 19/09/2013 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Maria Kohler
Maria.Kohler@hullcc.gov.uk
01482 615019

Other Information

Explore