Committee's

Finance and Value for Money Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise monitor and review services that relate to the economic development, success and regeneration of the City, including Corporate finance, procurement, ICT and facilities management, budget setting and monitoring.
16 May 2013 - onwards
Fixed
All
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 7 of 10, Displaying meetings 61 to 70 of 91 meetings found in selected date range
23 March 201809:3012:30Room 77Scheduled
20 April 201809:3012:30Room 77Scheduled
22 June 201809:3012:30Room 77Scheduled
20 July 201809:3012:30Room 77Scheduled
21 September 201809:3012:30Room 77Scheduled
19 October 201809:3012:30Room 77Scheduled
23 November 201809:3012:30Room 77Scheduled
14 December 201809:3012:30Room 77Scheduled
18 January 201909:3012:30Room 82Scheduled
25 January 201909:3015:00Conference Room 1Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Councillor John Abbott BA (Hons) Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Hester Bridges Deputy Chair 26/07/2017 - current
Liberal Democrats
Councillor Holly Burton Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Allen Frederick Healand Member 16/05/2019 - current
Labour and Co-Operative
Councillor Haroldo Herrera-Richmond MA Member 19/05/2016 - current
Labour
Councillor Deborah Matthews LLM, LLB (Hons) Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Rosie Nicola Chair 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Chris Randall Member 17/09/2020 - current
Labour
Councillor Abhimanyu Singh Member 16/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Michael Ross (Group Leader) Member 16/05/2013 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Fiona Harboard
Fiona.Harbord@hullcc.gov.uk
01482 613154

Other Information

Explore