Committee's

People and Communities Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise, monitor, review and advise services that relate to the communities and residents within the City, including alcohol and drugs strategies, anti-poverty, anti-social behaviour, community regeneration and recreation, community cohesion and diversity, environmental crime and health, housing, offender management, libraries, parks and open spaces, youth justice and offending. The Commission acts as the Council’s designated Crime and Disorder Committee.
16 May 2013 - onwards
Fixed
All
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 8 of 8, Displaying meetings 71 to 76 of 76 meetings found in selected date range
12 November 202013:3016:00Council ChamberScheduled
17 December 202013:3016:00Council ChamberScheduled
14 January 202113:3016:00Council ChamberScheduled
11 February 202113:3016:00Council ChamberScheduled 
11 March 202113:3016:00Council ChamberScheduled 
15 April 202113:3016:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Councillor John Abbott BA (Hons) Member 16/01/2014 - current
Liberal Democrats
Councillor Linda Chambers Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Julia Conner Member 16/05/2013 - current
Labour
Councillor Rob Dunstan P.G. DiP Deputy Chair 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Alan Gardiner Member 16/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Diana Hatcher BA (Hons) Member 16/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Allen Frederick Healand Member 16/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Mark Ieronimo Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Dean Kirk Chair 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Denise Thompson Member 17/05/2018 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Maria Kohler
Maria.Kohler@hullcc.gov.uk
01482 615019

Other Information

Explore