Committee's

Cabinet

Responsible for taking most decisions within the Council, including ensuring budgets are balanced and services meet the City’s needs. Meetings are open to the public and you can submit questions.
15 January 2013 - onwards
Fixed
None
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Aneesa Akbar BA (Hons) Member 07/05/2021 - current
Labour
Councillor John Black Portfolio Holder: Housing 19/05/2011 - current
Labour
Councillor Hester Bridges (Deputy Leader of the Council) Member 07/05/2021 - current
Labour and Co-Operative
Councillor Daren Hale (Leader of the Council) Portfolio Holder: Economic Investment, Regeneration and Planning, Land and Property 19/05/2011 - current
Labour
Councillor Dean Kirk Member 07/05/2021 - current
Labour
Councillor Gwen Lunn Portfolio Holder: Adult Services and Public Health 19/05/2016 - current
Labour
Councillor Shane McMurray BA (Hons), PGCE, Member 07/05/2021 - current
Labour
Councillor Rosie Nicola Member 07/05/2021 - current
Labour
Councillor Rosemary Pantelakis Portfolio Holder: Corporate Services 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Phil Webster Portfolio Holder: Finance and Transformation 19/05/2011 - current
Laura Scholes
Laura.Scholes@hullcc.gov.uk
01482 615013

Other Information

Explore