Committee's

Overview and Scrutiny Management Committee

Responsible for managing the workloads of the Overview and Scrutiny Commissions, dealing with any matters that have an impact on more than one area of scrutiny and considers matters which have regional or national strategic significance across a range of outcomes. Responsible for monitoring Corporate Health and maintaining an oversight of executive decision making.
16 May 2012 - onwards
Fixed
All
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 9 of 10, Displaying meetings 81 to 90 of 93 meetings found in selected date range
16 April 202010:0013:00Council ChamberScheduled
07 May 202010:0013:00Council ChamberScheduled
11 June 202010:0013:00Council ChamberScheduled
16 July 202010:0013:00Council ChamberScheduled
07 September 202014:0016:00Council ChamberScheduled
05 October 202014:0016:00Council ChamberScheduled
22 October 202016:0017:30Council ChamberScheduled
02 November 202014:0016:00Council ChamberScheduled 
07 December 202014:0016:00Council ChamberScheduled 
04 January 202114:0016:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Aneesa Akbar BA (Hons) Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Holly Burton Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Sean Chaytor Chair 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Jackie Dad BA (Hons) Member 19/05/2016 - current
Conservative and Unionist
Councillor John Fareham BA (Hons), MA (Group Leader) Member 17/05/2012 - current
Labour and Co-Operative
Councillor Haroldo Herrera-Richmond MA Deputy Chair 17/07/2017 - current
Labour
Councillor Dean Kirk Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Shane McMurray BA (Hons), PGCE, Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Kalvin Neal Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Rosie Nicola Member 17/05/2018 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Explore