Committee's

Health and Social Well-Being Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise monitor, review and advise services that relate to the health and well being of residents within the city and services that provide this function, including responsibilities in relation to the Health and Social Care Act, Hull Healthwatch, adults social care, Hull Clinical Commissioning Group, Hull and East Yorkshire Hospitals Trust, public health providers and tackling health inequalities.
01 January 2010 - onwards
Fixed
All
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 9 of 10, Displaying meetings 81 to 90 of 97 meetings found in selected date range
16 October 202009:3012:00Council ChamberScheduled
13 November 202009:3012:00the Council Chamber and OnlineScheduled
11 December 202009:3012:00the Council Chamber and Online via MS TeamsScheduled
15 January 202109:3012:00the Council Chamber and Online via MS Teams Scheduled
12 February 202109:3012:00the Council Chamber and Online via MS TeamsScheduled
12 March 202109:3012:00the Council Chamber and online via MS TeamsScheduled
16 April 202109:3012:00the Council Chamber and online via MS TeamsScheduled
18 June 202109:3012:30Council ChamberScheduled
16 July 202109:3012:30Council ChamberScheduled
17 September 202109:3012:30Council ChamberScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Marjorie Brabazon Deputy Chair 19/06/2014 - current
Liberal Democrats
Councillor Holly Burton Member 20/05/2021 - current
Liberal Democrats
Councillor Linda Chambers Member 17/05/2012 - current
Labour
Councillor Leanne Fudge Member 19/09/2019 - current
Labour
Councillor Gill Kennett BA Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Jan Loft Member 20/05/2021 - current
Labour
Councillor Deborah Matthews LLM, LLB (Hons) Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Cheryl Payne Member 25/11/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Linda Tock Member 20/05/2021 - current
Labour
Councillor Steve Wilson Chair 23/06/2014 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Antony Spouse
Antony.Spouse@hullcc.gov.uk
01482 613712

Other Information

Explore