Statutory and Regulatory Committees

Planning Committee

The planning committee is made up of elected councillors who have powers to make decisions on planning applications. **ANY PERSON WISHING TO SPEAK ON A PLANNING APPLICATION THAT IS TO BE CONSIDERED AT A MEETING MUST REGISTER AT THE GUILDHALL NO LATER THAN 1:45PM ON THE DAY OF THE MEETING**
15 January 2013 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 4 of 5, Displaying meetings 31 to 40 of 42 meetings found in selected date range
16 January 201814:0017:00Council ChamberScheduled
07 February 201810:0012:00Site VisitScheduled 
07 February 201814:0017:00Council ChamberScheduled 
20 February 201814:0017:00Council ChamberScheduled 
07 March 201810:0012:00Site VisitScheduled 
07 March 201814:0017:00Council ChamberScheduled 
20 March 201814:0017:00Council ChamberScheduled 
04 April 201810:0012:00Site VisitScheduled 
04 April 201814:0017:00Council ChamberScheduled 
17 April 201814:0017:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 17 members/vacancies that match search criteria
Conservative and Unionist
Councillor John Fareham BA (Hons), MA (Group Leader) Member 19/05/2011 - current
Labour
Councillor Alan Gardiner Chair 19/05/2011 - current
Labour
Councillor Nadine Fudge Member 01/05/2005 - current
Liberal Democrats
Councillor Diana Hatcher BA (Hons) Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Rilba Jones RGN, RM, RHV Member 16/05/2013 - current
Liberal Democrats
Councillor Terry Keal Member 20/05/2010 - current
Liberal Democrats
Councillor Cheryl Payne Member 19/06/2014 - current
Labour
Councillor Lynn Petrini Deputy Chair 19/06/2014 - current
Labour
Councillor Christopher Sumpton BA (Hons) Member 19/05/2016 - current
Labour
Councillor Denise Thompson Member 17/07/2017 - current

Officers

NameRoleMembership Dates
Laura Scholes Member 02/07/2014 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative and Unionist
Councillor John Abbott BA (Hons)Substitute 25/03/2013 - current
Liberal Democrats
Councillor Linda ChambersSubstitute 25/03/2013 - current
Vacancy  

Other Information