Scrutiny Commissions

Health and Social Well-Being Overview and Scrutiny Commission

To scrutinise monitor, review and advise services that relate to the health and well being of residents within the city and services that provide this function, including responsibilities in relation to the Health and Social Care Act, Hull Healthwatch, adults social care, Hull Clinical Commissioning Group, Hull and East Yorkshire Hospitals Trust, public health providers and tackling health inequalities.
01 January 2010 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 1 of 9, Displaying meetings 1 to 10 of 87 meetings found in selected date range
08 January 201310:00TBCRoom 77Scheduled
12 February 201310:00TBCRoom 77Scheduled
12 March 201310:00TBCRoom 77Scheduled
09 April 201310:00TBCRoom 77Scheduled
11 June 201310:0013:00Room 77Scheduled
09 July 201310:0013:00Room 77Scheduled
10 September 201310:0013:00Room 77Scheduled
08 October 201310:0013:00Room 77Scheduled
12 November 201310:0013:00Room 77Scheduled
10 December 201310:0013:00Room 77Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Councillor John Abbott BA (Hons) Member 20/05/2010 - current
Labour
Councillor Marjorie Brabazon Deputy Chair 19/06/2014 - current
Liberal Democrats
Councillor Linda Chambers Member 17/05/2012 - current
Labour
Councillor Leanne Fudge Member 19/09/2019 - current
Labour
Councillor Gill Kennett BA Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Deborah Matthews LLM, LLB (Hons) Member 17/05/2018 - current
Liberal Democrats
Councillor Cheryl Payne Member 25/11/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Rob Pritchard Member 16/05/2019 - current
Liberal Democrats
Councillor Christine Randall Member 18/07/2019 - current
Labour
Councillor Steve Wilson Chair 23/06/2014 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Antony Spouse
Antony.Spouse@hullcc.gov.uk
01482 613712

Other Information

Explore